Expozičný trojuholník - Základ fotografie

Expozičný trojuholník - Základ fotografie

Expozičný trojuholník pozostáva z troch zložiek Čas, ISO, Clona. Synchronizáciou týchto troch hodnôt dosiahneme správnu Expozíciu, ktorá nebude tmavá - teda podexponovaná - alebo naopak príliš svetlá - preexponovaná.

Zložky expozičného trojuholníku

Clona

Je mechanická časť vo vnútri objektívu v dnešnej dobe tzv. Írisová clona. Čím máme menšie clonové číslo, tým viac sa nám tento mechanizmus otvorí, a tým viac svetla dostaneme na čip. Clonové číslo má priami vplyv aj na výslednú ostrosť fotografie.

Pýtate sa prečo?

Čím máme nastavené vyššie clonové číslo, tým je otvor menší, dopadá cez neho užší lúč svetla, a preto je výsledná fotografia ostrejšia. Nazývame to tiež hĺbka ostrosti. Produktové fotografie sa kvôli tomu fotia na f8 a vyššie. Ak chceme dosiahnuť takzvaný bokeh – rozmazané pozadie, potrebujeme mať clonu nastavenú na čo najmenšie číslo - ideálne f 1.8 alebo nižšie, napr. Samyang AF135mm F/1.8

Expozičný trojuholník: Clona objektívu

ISO

V jednoduchosti, podľa toho, aké ISO nastavíme, takú citlivosť na svetlo bude mať senzor. V konečnom dôsledku nám ISO robí fotku tmavšou alebo svetlejšou. Treba dávať pozor na veľmi vysoké hodnoty, pri ktorých sa nám na fotografií začne objavovať viditeľná zrnitosť.

Ideálne je mať nastavené ISO na čo najmenšiu hodnotu pre čistú fotografiu bez zrnitosti a expozíciu si doladiť buď clonou alebo časom, ak to okolnosti dovoľujú.

 

ISO a citlivosť fotografie na svetlo

Čas / shutter speed

Posledná zložka expozičného trojuholníku je čas. Je to doba, počas ktorej dopadá svetlo na senzor. Čím dlhší expozičný čas použijeme, tým viac svetla nám senzor pohltí. Pri zrkadlovkách je to čas, za ktorý sa otvorí a zatvorí mechanická uzávierka.

Pri moderných bezzrkadlovkách v tzv. tichom režime, je to čas, za ktorý sa senzor „zapne“ a následne „vypne“. Ak fotíte z ruky, neodporúčam ísť na menší čas, ako je ohnisko objektívu. Pod túto hodnotu môžete mať fotky rozmazané, nakoľko ruky nemáme úplne stabilné.

Ak budete mať tmavé fotky, pohrajte sa s nastavením Clony a ISO podľa toho, čo vám pri danej scéne vyhovuje. Ak budete fotiť napríklad produktovú fotografiu, pri ktorej použijete statív, tak môžete ísť s časom oveľa vyššie, nakoľko ISO budete držať na čo najnižších hodnotách a clonu na čo najvyšších (čiže okolo f8, ale o tom sa pobavíme nabudúce).

Čas - zložka expozičného trojuholníku

Záver

Celé fotenie je o experimentovaní a skúšaní. Nebojte sa preto experimentovať a skúšať aj nastavenia fotoaparátu. Moja rada na záver je, fotiť určite na manuálnom režime, aj keď ste začiatočníci. ISO sa snažiť držať čo najnižšie, samozrejme, ak to nejde, tak kľudne ho zdvihnite. Veľa veci sa dá potom doladiť v post procese.

Dajte nám vedieť, ako sa vám páči takýto formát článkov, a ja sa na vás teším opäť nabudúce.

 

Roman Filo

6.3.2022

Zdroje obrázkov www.google.com

Odoslať článok známemu   Vytlačiť